/ proiecte / seminar national

Seminar national:
pentru ofiterii Politiei Romane

In perioada 05 – 07 mai 2014, Fundatia Collegium XXI – in parteneriat cu Inspectoratul General al Politiei Romane – Directia de Investigatii Criminale – a organizat si a derulat Seminarul national cu tema Cooperarea interinstitutionala, metode si tehnici de investigare a infractiunilor care aduc atingere patrimoniului cultural national.

Participantii la Seminar au fost 43 de ofiteri care desfasoara activitati în domeniul prevenirii si combaterii faptelor care aduc atingere patrimoniului cultural national din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, a Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti si al Serviciilor de Investigatii Criminale din cadrul tuturor Inspectoratelor Judetene de Politie ale Romaniei.

Obiectivul Seminarului a vizat, printr-o abordare interdisciplinara si interinstitutionala, continuarea pregatirii ofiterilor Politiei Romane in domeniul de referinta, printre lectorii invitati numarandu-se experti din cadrul Ministerului Public, Ministerului Culturii,

Secretariatului de Stat pentru Culte, Inspectoratului de Stat în Constructii, Institutului National de Criminalistica, Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, precum si reprezentanti ai Politiei Romane si ai Fundatiei Collegium XXI.

Agenda Seminarului a cuprins si teme – abordate de catre reprezentantii Fundatiei Collegium XXI – referitoare la importanta studiilor sociologice si a mass-mediei in prevenirea faptelor care aduc atingere patrimoniului cultural mobil, precum si propuneri de strategii si activitati comune avand ca scop principal informarea si constientizarea societatii civile in ceea ce priveste importanta patrimoniului cultural national si universal

» Parte a Programului "Cunoaste si protejeaza Patrimoniul Cultural National".
Argument Program.

PROIECTE CARE FAC PARTE DIN ACELASI PROGRAM:

Misiune Internationala la Secretariatul General al Interpol

Image
Simpozionul International: Cooperarea internaţională şi strategii de investigare a furturilor şi traficului cu bunuri culturale mobile.

Delegatie a Politiei Romana in misiune Internatioinala la Roma

Activitate internationala a Secretariatului General INTERPOL

Stagiul national de pregatire al ofiterilor Politiei Romane

Image
Proiectul educational ”Cunoaste si protejeaza Patrimoniul Cultural National”.

Simpozionul international de la Râul Mare, Brazi, Jud. Hunedoara